DETAILS

logos-gray
ICP_LIVE_Charlie_Musselwhite

ABOUT

נגן המפוחית ואגדת הבלוז צארלי מאסלווייט בישראל

צארלי מאסלווייט הוא אמן בלוז מפוחית, אשר נולד בשנת 1944 במיסיסיפי לאם שהייתה הורה יחידה, יש בו שורשים אינדיאנים משבט הצרוקי מצפון אמריקה. אחד מנגני הבלוז הראשונים שאינם שחורים שזכו להצלחה בתחילת שנות ה-60′.

חייו של אמן המפוחית Charlie Musselwhite נשמעים כמו שיר בלוז קלאסי: נולד במיסיסיפי, גדל בממפיס ולמד בדרום שיקגו. מאסלווייט הוא אמן שובר מוסכמות מאז שנות ה-60′, וממשיך ליצור מוזיקת בלוז קלאסית מהפנטת. קולו, שנשמע כמספר סיפורים חכם, נגינתו המלודית והעשירה במפוחית, נגינתו על גיטרה מוזיקת בלוז עמוקה הם שמלווים את סיפור חייו והקריירה המוצלחת שלו.

צארלי גדל כשהוא מוקף במוזיקת בלוז וגוספל מכל כיוון. כשהיה בגיל תיכון עבר עם אמו להתגורר בממפיס, שם עבד בעבודות כפיים שונות כדי לעזור לאמו כלכלית. היות ותמיד מצא עצמו נמשך מאוד למוזיקת בלוז, הוא החל לנגן על מפוחית. הוא גדל בבית קשה וללא אמצעים, ובהיותו בלוזיסט לבן בממפיס, הוא התקשה למצוא את מקומו. כנער, הוא הרגיש מנודה ושונה, אך עם הזמן יצר קשרים עם סצנת הבלוז המקומית ואף הוזמן למסיבה בביתו של אלביס פרסלי יחד עם גוני קש ועוד שמות גדולים.

בעקבותיהם של גדולי הבלוז, עבר מאסלווייט לשיקגו על מנת לחפש עבודה כמוזיקאי. הוא החל לעבוד כנהג משאית בימים, ובלילות פקד את מועדוני הבלוז של דרום שיקגו, ויצר קשרים עם אייקוני הבלוז של התקופה כמו ליטל וולטר, ביג וולטר, מאדי ווטרס ועוד. עם הזמן הוא יצר לעצמו מוניטין מדהים שעבר מפה לאוזן. זמן קצר לאחר מכן הוזמן צרלי לנגן, בתשלום, במועדוני הבלוז הגדולים של שיקגו עם מוזיקאים שונים.

ההקלטה הראשונה של צארלי הייתה תחת השם Memphis Charlie היא שהביאה את המפוחית בבלוז לקהל צעיר ושונה, שגילה את צרלי כדמות צעירה, מגניבה ועדכנית. וביססה סביבו קהל מעריצים אדוק.

במהלך 43 השנים האחרונות מאסלווייט פרסם מעל לשלושים אלבומים. שלושה מתוכם הפכו לאלבומים המוצלחים ביותר בבלוז– Ace Of Harps (1990), Signature (1991), In My Time (1993). הוא אף ניגן עם מוזיקאים מפורסמים כמו Tom Waits, Eddie Vedder, Ben Harper, John Lee Hooker, Bonnie Raitt, INXS, The Blind Boys Of Alabama ולאחרונה גם עם Cyndi Lauper.

עם נגיעות מוזיקליות שנעות ממיסיסיפי לממפיס דרך שיקגו, חזר צארלי להקליט את אלבומו האחרון– The Well. האלבום הזה מושפע בעיקר ממוזיקת ילדותו של צארליקנטרי וסיטיבלוז בשילוב עם רוקבילי וגוספלהמוזיקה שהשפיעה על הסאונד הייחודי של צארלי.

The Well הוא האלבום הראשון המלא של מאסלווייט עם להקה מלאה. זהו האלבום האישי והעמוק ביותר רגשית שיצר אי פעם. האלבום הוקלט באולפני Sunset Sound האגדיים בלוס אנגלס עם הגיטריסט Dave Gonzales (Paladins, Hacienda Brothers), הבאסיסט John Bazz (The Blasters), והמתופף Stephen Hodges (Tom Boys of Alabama). השירים החושפניים, אוטוביוגרפים משחזרים רגעים ומקומות ספציפיים בחייו המדהימים והצבעוניים של צארלי מאסלווייט. הסיפורים שהוא מספר מלווים באופן מושלם עי קולו העמוק והמפוחית המיוחדת. ובמילים פשוטות– The Well הוא אלבומו הטוב ביותר של צארלי מאסלווייט עד כה.

במרכז האלבום מסופרים סיפורים מיוחדים מחייו של מאסלווייט, אשר מתארים רגעים קשים והחלמה אישית. Dig The Pain מספר על חייו כשתיין, והשיר The Well מתאר את הגמילה וההחלמה. בשיר Cook County Blues הוא מתאר את ביקורו הקצר מאחורי הסורגים. השיר המשמעותי ביותר באלבום, Sad and Beautiful World, דואט עם חברו הטוב ביותר, הזמר האגדי Mavis Staples, מספר על רצח אמו של צארלי, רות, בגיל 93 בבית בו גדל, במהלך פריצה לביתה. כל שיר באלבום הוא פרק מחייו של צארלי.

במהלך השנים היה צארלי מאסלווייט מועמד ל-6 פרסי גראמי, הוא נכנס ל– Blues Hall Of Fame  בשנת 2010 וזכה ב-24 פרסי מוזיקת בלוז שונים. הוא זכה בפרס על מפעל חיים בפסטיבלים הנחשבים Monterey Blues Festival ו– San Javier Jazz Festival. הוא גם זכה בפרס מושל מיסיסיפי להצטיינות באמנות– Governor’s Award for Excellence in the Arts. צארלי הוא אף חבר פנל השופטים בטקס Independence Music Awards המקדם מוזיקת אינדי חדשה וצעירה.

היום, צארלי מסלווייט הוא מוזיקאי פורה וחיוני, כמו בכל שלבי הקריירה שלו. בנוסף להופעות מסביב לעולם, הוא מנחה תכנית רדיו שבועית בקליפורניה. הוא מחשיב עצמו כתלמיד לכל החיים, וממשיך לעבוד ולשפר את היכולות שלו. צארלי מאסלווייט מגיע לישראל לקידום האלבום החזק והאינטימי ביותר שלו, The Well, אוסף שירים עוצמתי ואישי. הבלוז של מאסלווייט המשלב את חכמת הרחוב עם תבונת מעמד הפועלים, הוא חלון לבאר העמוקה של נשמת מיסיסיפי.

מן הביקורות:

עילאי, מקורי וסוחףמאסטר המפוחית מאסלווייט קובע את הסטנדרטים של הבלוז
Rolling Stone

האלוף הבלתי מעורער של בלוז עם מפוחית
DownBeat

מיתרי הקול החזקים כמו סלע של מאסלווייט תופסים ומהממים אותך עוד לפני שאתה מרגיש. הוא מנגן על המפוחית בצורה נפלאה עם דיקציה וניסוח מושלמים. התוצאה פשוט מדהימה
Living Blues

נגינת המפוחית של צארלי מסלווייט מציגה טוב טעם, עידון, איפוק, נשכנות ועוצמה. הוא אחד הטובים ביותר, והוא הבלוזיסט האמיתי ביותר שתמצאו
San Francisco Chronicle